18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlu Olsun

18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlu Olsun

18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlu Olsun

Oluşturulma Tarihi: 17-03-2017 13:07:30

Değerli yurttaşlarım,

Tarih zor günlerle dolu, ancak bu zorlukları daima aşmasını bilmiş bir büyük ulusun yurttaşları olarak sizleri saygıyla selamlıyorum.

Bu gün yalnız ulusal tarihimizin değil, dünya tarihinin en unutulmayacak günlerinden birini yaşıyoruz. Ve bu insanlık tarihinin asla unutmayacağı bu büyük onur savaşının 102. yılında canlarını veren bütün insan evlatlarına Allahtan rahmet diliyorum. 18 Mart Çanakkale savaşlarında şehit düşen yüz binlerce askerimizi bir kez daha saygıyla anıyor, aziz ruhları önünde minnet ve şükranla eğiliyorum.

18 Mart Çanakkale savaşı, bir ulusun sadece onurunu koruma, yayılmacı güçlere karşı hakkını savunma, var olma günü değildir. 18 Mart dünya askerlik tarihi bakımından da, neredeyse başarılması mümkün olmayanı başarma günü olarak tarihteki yerini almıştır.

Ama bu savaştan çıkarılacak en önemli ders 18 Mart 1915 dünyanın binlerce kilometre ötesinden gelen Avustralyalı -Yeni Zelandalı masum insanların, hiç tanımadıkları bir yerde, hiç tanımadıkları insanlarla ve birbirleriyle hiçbir sorunları olmadığı halde, birbirleriyle savaşmak zorunda bırakıldıkları gündür…

Ne yazık ki, geçmişteki yayılmacı emperyalist devletlerin insanlık dışı siyasetleri yüzünden tarihin en büyük insanlık dramı Çanakkale’de yaşanmış, ve bu savaşlar sırasında beş yüz bine yakın insan ölmüş, bir o kadar insan sakat kalmıştır.

Bu gün ulus olarak emperyalizme karşı verilmiş bu onurlu savaşın, dünyaya örnek olmuş o büyük kahramanlarını anarken, aynı bizler gibi, bu gün dünyanın birçok noktasında insanlar, bu savaşta kaybettikleri evlatları için yas tutuyor.

Çanakkale savaşları kuşkusuz ulusumuzun eşi görülmemiş bir kahramanlık destanıdır. Ancak, Çanakkale savaşları aynı zamanda Emperyalizme karşı duruş sergileyeceğimiz, bir insanlık dersidir.

Kendi şehitlerimiz önünde saygı, minnet ve şükranla eğilirken, kendilerine ait olmayan bu savaşta ölen bu insanları da insanlık adına anıyoruz.

Çanakkale savaşı dendiğinde elbette imkânsızı başaran, Conk bayırı ve Anafartalar da kahramanlık destanı yazan Albay Mustafa Kemal’i unutmayacağız. Ulusal bağımsızlık savaşının temelleri, Çanakkale'nin sularında, Conkbayırı'nda, Anafartalar'da atılmıştır, Çanakkale ulusal kurtuluş savaşımızın mayası olmuştur.

Emperyalizmin acımasızca neden olduğu böylesine büyük bir insanlık faciası daima hatırlanmalı, anılmalı bir daha yaşanmaması için çaba harcanmalıdır.
Çanakkale şehitlerini anma günü tüm dünyayı barışa davet günü olmalıdır.

Savaş rüzgârlarının bir türlü dinmediği şu dünyamızda Çanakkale unutulmasın,

Küresel Demokrasiyi geliştirmeli, küresel adaleti hâkim kılmalıyız, unutmayalım ki, adaletin olmadığı yerde barış olmaz.

Ve büyük kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini daima hatırlayalım.
Yurtta barış, dünyada barış.

Hepinize yurdumuzda barış ve dünyada barış diliyorum. Şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyorum.

Mustafa SARIGÜL

 

Site creation & technology by Baytemizel