23 Nisan...

23 Nisan...

23 Nisan...

Oluşturulma Tarihi: 21-04-2017 14:48:15

Değerli yurttaşlarım,

Öncelikle Anadolu halkının özgürlük ve bağımsızlığını dünyaya ilan ettiği bu onurlu günde, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve Kurucu Meclisi saygıyla minnetle anıyorum.

“23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı” gibi eşsiz ve değerli bir armağanın sahibi olan çocuklarımıza ve bu egemenliğin kayıtsız şartsız sahibi olan ulusumuza kutlu olsun.

Hepimiz biliyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ulusal Egemenliği sadece bir meclis kararı ve ilanından ibaret değildir. Türkiye Halkının Ulusal egemenliği, her köşesi emperyalist, paylaşım güçlerinin işgali altındaki vatan toprakları üzerinde yaşayan halkların bir araya gelerek, bedelini kanları ve canları ile ödedikleri bir karardır.

1920 de… Anadolu’nun dört bir yanından gelen halk önderleri, 23 Nisan günü Ankara’da toplandılar ve “kendi geleceğimizle ilgili kararı yalnız biz veririz” diyebilme cesaret ve onurunu gösterdiler. Binlerce yıldır hüküm sürdükleri Anadolu’yu paylaşmak isteyen yayılmacı, sömürgeci devletlere karşı onur savaşı verme kararı aldılar

Bu bakımdan 23 Nisan 1920 de Anadolu halkı ilk kez, padişah iradesi dışına çıkmış, kendi öz iradesini ilan etmiştir. Bu aslında Cumhuriyetin geliyorum demesi, ilerideki demokrasinin müjdesidir.

Bu hareket, Dünya’da ilk kez yayılmacı devletlere karşı bir ulusun öz direnişidir. 23 Nisan 1920 de ilk toplantısını yapan büyük millet meclisi, dünyaya yayınladığı bildirisinde ulusun bağımsızlık ve özgürlük iradesini açıkça ortaya koymuştur.

23 Nisan, bu gün olağanüstü özlemini duyduğumuz, her türlü ayrımı reddeden aydın çevreyi, eşrafı, dini kesimi bir araya getiren dünyada ki en ilginç eşsiz bir örgütlenme modelidir. Bu gün parlamenter sistemi kaldırılmasını savunanlara karşı gösterilecek olağanüstü bir örnektir.

23 Nisan 1920 lerin zor koşullarını aşabilmiş olan T.B.M.Meclisi bu gün de, gelecekte de sorunların aşılabileceği ve varlığını daima savunacağımız bir kurum olmaya devam edecektir.

23 Nisan’ın çocuklara armağan edilmesi ise Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyada eşi benzeri olmayan bir öngörü ve davranış örneğidir.

97 yıl önce kayıtsız şartsız milletimizin devraldığı ulusal egemenliğimiz, Çocuklarımız ve gençlerimizin ellerinde sonsuza kadar yaşayacak ve yücelecektir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.

 

Mustafa SARIGÜL

 

Site creation & technology by Baytemizel