Adaletin olmadığı yerde, barış olmaz...

Adaletin olmadığı yerde, barış olmaz...

Adaletin olmadığı yerde, barış olmaz...

Oluşturulma Tarihi: 13-05-2017 14:19:16

Öncelikle acısını daima yüreğimizde duyacağımız, Cumhuriyet tarihimize en büyük maden kazası olarak gecen, Soma maden faciasında kaybettiğimiz şehitlerimizi saygıyla anıyor, Allah’tan rahmet diliyorum. Her geçen gün acıları daha da derinleşen maden şehitlerimizin aile ve yakınlarının acılarını paylaşıyor, bir kez daha baş sağlığı ve sabır diliyorum.

Hiç kuşkusuz hepimiz, bütün insanlık, Soma’da yaşanan ve 301 insanımızın yaşamına mâl olan büyük facia karşısına üzüntü ve sarsıntımızı dile getirdik, getirmeye de devam ediyoruz. Ancak facia sonrası yapılan araştırmalarda ortaya konan tespitler en az kayıplarımıza duyduğumuz sarsıntı kadar derin ve korkutucudur. Kaldı ki; Soma’dan sonra da ölüm sayıları az olduğu için, aynı yansımayı görmediğimiz birçok maden ve iş kazası yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz.

Yaşadığımız 21.Yüzyılda artık adına asla kaza diyemeyeceğimiz bu faciaları yaşatanlar, diri diri maden galerilerinde ölüme terk ettiğimiz bu alın teri sahiplerine, ne yazık ki, daha 13 gün önce bayramlarını bile özgürce istedikleri yerde kutlamalarına izin verilmemiştir. 2000 ler Türkiye’sinde ne yazık ki emeğin durumu budur.

13 Mayıs 2014 Soma maden faciası, sadece cumhuriyet tarihimizin en çok insan kaybına neden olan faciası olarak değil, aynı zamanda emek değerinin en çok düşürüldüğü, yok sayıldığı, bir kara gün olarak tarihe geçecektir.

Bu gün 13 Mayıs 2014 aradan tam bir yıl geçti. Sorumluların, henüz kimlik tespiti ve sorgulanmaları yapılıyor. Ne yazık ki mahkemedeki ilk tartışma “duruşma Soma’ya yakın Akhisar İlçesinde mi olsun, yoksa başka bir yere mi alınsın.” Hiç unutmayalım ki; Adaletin olmadığı yerde asla barış olmaz.

Site creation & technology by Baytemizel