Bursa Karacabey'de Esnafımızı ziyaret ettik, HAYIR konuştuk. ‬

Bursa Karacabey'de  Esnafımızı ziyaret ettik, HAYIR konuştuk. ‬

Bursa Karacabey'de Esnafımızı ziyaret ettik, HAYIR konuştuk. ‬

Oluşturulma Tarihi: 05-04-2017 12:19:36

 

16 Nisan tarihinde yapılacak olan anayasa değişikliği halk oylaması için Bursa Karacabey’de yurttaşlarla buluştuk.
Karacabey CHP İlçe Başkanlığını ziyaret edip partililerle sohbet ettik.

Yurttaşlarla Referandumu değerlendirirken; "Oldu bitti anayasanın ülkemize hiçbir faydası olmaz. Kardeşlik ve barışın anayasası olması lazım. Ülkemizin güçlenmesi için yurttaşlarımızın yüzde yüzünün güleceği bir anayasa yapmamız lazım,
Anayasanın toplumsal uzlaşma olmadan çıkmasını doğru bulmamız mümkün değildir, bunu gerçekten üzüntüyle karşılıyorum. Keşke bir seçime gidilmeden önce bir uzlaşma sağlansaydı. Kaldı ki partimiz bu konuda çok önemli adımlar attı. Ama ne yazık ki gerekli ilgili göremedi. Ben yaptım oldu mantığı doğru değildir. Bugün Suriye’de demokrasi var mı, İran’da demokrasi var mı, Irak’dademokrasi var mı? Hiçbir yerde yok. Tek islam ülkesi olan Türkiye Cumhuriyeti’de demokrasi var. Bu demokrasiyi kesintiye uğratmayalım. Bu demokrasiyi sıkıntıya sokmayalım. Bir gün gelecek ki bu anayasayı yurttaşlarımızın önüne uzatanlar bile diyecekler ki biz yanlış karar vermişiz. Doğru karar vermemişiz.

Bu anayasa 12 Eylül anayasasıdır. Bu anayasa değişmelidir. Ama tüm siyasi partileri sivil topluma sorularak değiştirilmedir. Başbakanlığın kaldırılması doğru bir mantık değildir. 12 Eylül’den önce parlamento ve senato hem de Cumhurbaşkanı vardı. Parlamentonun gözünden kaçan bir şeyler varsa o yasalar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın mutsuzluğu ile ilgili ise millet adına düzenleme yapıyordu. Siz parlamentoyu kaldırıyorsunuz dışarıdan bakan atıyorsunuz. Bu oylamanın sonucu hayır da olsa hemen pazartesi günü sivil anayasa yapmak için yollara düşmek lazım. Bunun için de toplumsal uzlaşma aranması lazım" olan görüşümüzü aktardık.

 

Mustafa Sarıgül

Site creation & technology by Baytemizel