Çorum'dayız...

Çorum'dayız...

Çorum'dayız...

Oluşturulma Tarihi: 27-08-2017 22:56:16

26 Ağustos Cumartesi Günü Çanakkale-Gelibolu'daki Adalet Kurultayına katıldıktan sonra ,27 Ağustos Pazar Günü Sivi Toplum Kuruluşlarının davetlisi olarak Çorum İlimizi ziyaret ediyoruz. 

Çorum'un Kargı, Osmancık İlçelerini,  Karapürçek, Maksutlu, İnal  Köylerini ziyaret ettik. 

Ülkemizin cennet köşelerinden bir yer. Binlerce yıldır akıp giden Kızılırmak yöre halkına tüm cömertliği ile nimetlerini sunuyor. Verimli ve değerli topraklara sahip, Osmancık. Ancak bu toprakları asıl değerli kılan, tabiatın cömertliğinin ötesinde, o topraklar için verilen emek, dökülen alın teri…

Seyahatim sırasında, Osmancık köylüsünün dertlerini dinleme imkanı buldum. Oturup uzun uzun sohbet ettik. Osmancık pirincini konuştuk. Dinlediklerimi aktarmak boynumun borcu… Hükümetin acilen üreticinin haklı sesine kulak vermesi gerekiyor.

2000’den sonra üretimine başlanan Osmancık Pirinci, tane yapısı ve lezzeti ile dünyadaki muadilleri ile çok rahat rekabet edebilecek bir ürün. Nitekim hem yurt dışında, hem de ülkemizde tüketici tarafından ciddi teveccüh görmüştü. Ancak çeltik üretiminde kullanılan, motorin, elektrik, gübre ve kimyasal ilaçlar gibi temel girdilerin fiyatları, ülkemize pirinç ithalatı yapılan ABD, Mısır, Tayland, İtalya, Arjantin ve Uruguay gibi ülkelerin fiyatları ile karşılaştırıldığında oldukça yüksektir. Bu şartlar altında çeltik üreticisinin, ithal pirinçle rekabet etmesi mümkün değildir. Çiftçisine dünyanın en pahalı mazotunu kullandıran hükümetin, acilen tüm girdi fiyatlarını rekabet edilebilir hale getirmesi gerekmektedir.

Çeltik üretiminde sertifikalı tohum kullanılması yönündeki teşvikler ivedilikle artırılmalıdır.

Pirinç ülkemiz için stratejik üründür. Çeltik üreticisi devletin desteğini arkasında hissetmek istemektedir. Ancak anlaşılan hükümetimizin gündemi biraz daha farklı…

Resmi Gazete'nin 29 Temmuz 2017 tarihli sayısında yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile
Toprak Mahsulleri Ofisi'ne 31 Ağustos 2018 tarihine kadar 100 bin ton pirinç ithalat kotası tahsis edildi. Toprak Mahsulleri Ofisi pirinci SIFIR GÜMRÜKLE ithal edecek.

YORUMU SİZ DEĞERLİ HALKIMA BIRAKIYORUM.

Seyahatim sırasında içten misafirperverliklerini esirgemeyen Osmancıklı dostlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum.

Site creation & technology by Baytemizel