Gazeteci, Yazar Uğur Mumcu’yu kaybedişimizin 22. yılında,

Gazeteci, Yazar Uğur Mumcu’yu kaybedişimizin 22. yılında,

Gazeteci, Yazar Uğur Mumcu’yu kaybedişimizin 22. yılında,

Oluşturulma Tarihi: 18-01-2017 14:16:32


Değerli Dostlarım,

 

Bundan tam 22 yıl önce 24 Ocak 1993 günü yaşadığımız büyük bir acıyı bu gün yüreğimizde daha da büyümüş bir biçimde yeniden yaşıyoruz. Oysa bir ölümün ardından yıllar geçtikçe acılar azalır, çaresiz acıya katlanmak zorunda kalırız. Oysa Uğur Mumcu için her geçen yıl daha büyük bir acı hissediyoruz. Çünkü 22 yıl önce hain ellerin bıraktığı bombanın failini bile henüz bulamadık.

 

22 yıl önce başlatılan dava dosyası adliyelerin karanlık arşivlerinde çürüdüğünü bilmek, yüreğimizdeki acıyı, güvensizliği her yıl daha da katlayarak devam ettiriyor.

 

Hukuk; Uğur Mumcu’yu geri getirmez bunu biliyoruz; ama hukuk vicdanları teskin eder, bir ölçüde de olsa acılarımızı dindirir, korkularımızı azaltır, güveni arttırır, komploları önler.

 

İşte bu gün sadece 22 yıl önce kaybettiğimiz değerli bir insan için değil, İnsanlığın binlerce yılda elde ettiği değerleri kaybettiğimiz için de ağlıyoruz. Kaybettiğimiz hukuk, kaybettiğimiz güven, kaybettiğimiz ahlâk için ağlıyoruz.Değerli yurttaşlarım, Uğur Mumcu bu ülkede kaybedilen binlerce faili meçhul’ ün simgesidir. Biz Uğur Mumcuyu anarken Abdi İpekçi’yi, Muammer Aksoy’u, Bahriye Üçok’u, Ahmet Taner Kışlalı’yı, Necip Hablemitoğlu’nu, Çetin Emeç’i, Hrant Dink’i, Eşref Bitlis’i, Musa Anter’i ve daha nicelerini hatırlıyoruz.

 

Bu gün, demokratik, laik, özgür Türkiye’yi korkusuz bir cesaretle savununan, Uğur Mumcu’yu anarken nice faili meçhul yada değil, kaybettiğimiz bütün yurtseverlerin de manevi huzurunda şükranla eğiliyor, Allahtan rahmet diliyorum.

 

Değerli dostlarım, adaletin olmadığı yerde barış olmaz. Adaletin olmadığı yerde huzur olmaz. Ülkemin ve dünyanın adalete olan ihtiyacını görüyorum. Halkımın huzura ve barışa olan ihtiyacını görüyorum. Adalet - huzur ve barışı sağladığımız gün Uğur Mumcular ve onun gibi yurtseverler ancak rahat uyuyacaklardır.

 

Uğur Mumcu’yu kaybedişimizin 22. yılında, hepinize bir kez daha baş sağlığı diliyorum. Başta Uğur Mumcu olmak üzere bütün demokrasi şehitlerimizi bir kez daha rahmet, şükran ve minnetle anıyorum.

 


Mustafa SARIGÜL

Site creation & technology by Baytemizel