İngiltere eski Başbakanı Tony Blair ...

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair ...

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair ...

Oluşturulma Tarihi: 16-05-2017 23:57:43

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair ile Londra’da bir buçuk saat süren bir görüşme gerçekleştirdik.

Avrupa Birliği – Türkiye ilişkileri, Avrupa’nın geleceği ve diğer bölgesel konuları değerlendirdiğimiz görüşmenin, iki ülke siyaseti adına faydalı olacağını düşünüyorum.

Görüşme ile ilgili olarak;

Avrupa'da yaşanan siyasi, ekonomik ve toplumsal sorunların, kitleleri yanlış kişilerin peşinden sürüklememesi için siyasilere ve sivil topluma düşen görevler hakkında görüş alışverişinde bulunduk.

Avrupa'da aşırı milliyetçiliğin, İslam düşmanlığının ve diğer radikal eğilimlerin güçlenmesi ile ilgili endişelerimi kendisine ilettim.

Hollanda ve Fransa'daki seçim sonuçlarını olumlu gördüğümü ancak; Avrupa'da aşırı sağın önemli bir aktör olarak ortaya çıkmasının, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu olduğunu belirttim.

AB üyeliğinin, Türkiye Cumhuriyeti için stratejik bir hedef olduğu, Türkiye'nin katılımının her iki tarafa da katkı sağlayacağı ortak düşüncemizdi.

İngiltere’nin AB’den kopuşunu önlemeye yönelik çalışmalarına takdir ile yaklaştığımı kendisine ilettim.

Diğer yandan, AB'nin Türkiye ile ilişkilerini koparmadan, demokrasi ve hukuk devletini teşvik edecek politikalar izlemesinin önemini tekrar dile getirdik.

Uzun süre muhalefette kalmış bir siyasi akımı, yıllar sonra iktidar ile buluşturan ve aynı zamanda AB kurumlarında ciddi tecrübe sahibi olan Sayın Blair ile yaptığımız görüşme son derece olumlu ve verimli geçti.

Site creation & technology by Baytemizel