İnternette sansür

İnternette sansür

İnternette sansür

Oluşturulma Tarihi: 18-01-2017 14:16:05

Şişli Belediye Başkanı olarak sosyal medyada hem belediyeniz hem de kendi adınıza hesaplarınız bulunuyor. Sosyal medya ağlarını kullanma kararını vermenizde neler etkili oldu?

Teknolojiyi elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. Vakit buldukça teknoloji ve iletişim alanındaki yeniliklere göz atıyorum. Sosyal medya da çağımızın yeni iletişim ortamı. Artık uzak diye bir kavram yok. Küresel bir köyde yaşıyoruz ve iletişim ortamları bildiğimiz klasik ortamların dışına çıkıyor. Böyle hızla değişen bir dünyada yaşayınca yeniliklere açık olmanız ve bu yeniliklerin gerisinde kalmamanız lazım. Hele de işiniz insan ilişkilerine dayalıysa.

Şişli Belediyesi adına açılmış olan sosyal medya ağlarının kurumunuza ne tür katkılar sunduğunuzu düşünüyorsunuz? Kurum olarak karar verme sürecini sosyal medya üzerinden hemşehrilerinizin katılımına açıyor musunuz? Örneğin, sosyal medya üzerinden anket ya da kamuoyu yoklaması yapmak gibi.

Sosyal medyayı ağırlıklı olarak kamuoyunu bilgilendirme amaçlı kullanıyoruz. Şişli Belediyesi olarak, yaptığımız çalışmaları, açılışlarımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz. Şu zamana dek anket ya da kamuoyu yoklaması gibi bir çalışma da bulunmadık.

Hangi sosyal ağlarda kişisel hesaplarını bulunmaktadır? Kişisel hesaplarınızı kendiniz mi yönetiyorsunuz? Bu hesaplarda ne tür paylaşımlarda bulunmayı tercih ediyorsunuz?

Şahsi olarak Facebook ve Twitter hesaplarım var. Her ikisine de zaman ayırmaya çalışıyorum ve hesaplarımı bizzat kendim yönetiyorum. Sosyal medyada daha çok katıldığım açılışlar ya da belediye olarak yaptığımız çalışmaları paylaşıyorum.

Şişli Belediyesi, Türkiye’de sosyal medyayı en aktif kullanan belediyeler arasında. Belediye olarak sosyal medya çalışmalarınızı nasıl yönetiyorsunuz?

Belediyenin sosyal medya çalışmalarını bilgi işlem müdürlüğümüz yönetmekte. Belediyenin Facebook ve Twitter hesaplarıyla ilgili olarak her gün müdürlüğümüz tarafından bilgilendiriliyorum. Bu hesaplar sayesinde yurttaşlarımızın belediyemizin çalışmaları hakkındaki memnuniyetini, belediye ilgili görüşlerini, isteklerini öğreniyoruz.

Sosyal medyada ilke imza attık

Şişli Belediyesi’nin sosyal medyasının olması hemşehrileriniz tarafından nasıl karşılandı?

Takipçilerinizin sosyal medyadaki yorumlarını hem kurumsal hem de kişisel olarak göz önünde bulunduruyor musunuz?

Sosyal medyada aktif bir yerel yönetimiz. Hatta 2009 yerel seçimleri sürecinde sosyal medyayı ilk kullanan belediye olduk. Yurttaşlarımızın internetten hızlı bir şekilde bize ulaşması çok önemli. Tüm yorumları gözönünde bulunduruyoruz ve anında cevaplandırıyoruz.

Sosyal medya politikanızda yeni dönemde değişiklikler olacak mı?

Aynı sıklıkta sosyal medyayı kullanmaya devam edeceğim. Şu an için bir değişiklik söz konusu değil.

Gün içinde sosyal medyayı hangi sıklıklarla takip edersiniz?

Her gün vakit buldukça hesaplarıma bakmaya çalışırım. Net bir zaman bildiremeyeceğim.

Kamu kurumlarının karar verme süreçlerini sosyal medya aracılığıyla yurttaş katılımına açmasına DEVLET 2.0 adı veriliyor. Bu yaklaşım şeffaf, katılımcı ve iş birliğine açık bir yönetim ön görüyor. Belediyenizi bu açıdan hangi aşamada buluyorsunuz?

Biz sosyal medyayı kamuoyunu bilgilendirme amaçlı kullanıyoruz. Bu demek oluyor ki, yapılacak çalışmalarda da yurttaşların bilgisi alınmalı ve ona göre hareket edilmeli.

Biliyorsunuz 22 Ağustos’ta bir internette sansür dönemi başlayacak. İnternette sansür konusunda görüşünüz nedir?

Ben sansürün her şekline karşıyım. 22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan hüküm çerçevesinde, internette bir filtreleme mekanizması devreye girecek. Bu filtreleme sisteminde herkesin hangi siteyi ziyaret ettiği, yaptığı işlemler kayıt altında tutulacak. Bunu kişisel haklara zarar vereceğini düşünüyorum.

Son olarak sosyal medyadaki takipçilerinize nasıl bir mesaj göndermek istersiniz?

Tüm takipçilerim iyi biliyor ki, bana bu hesaplardan kolayca ulaşabilirler. Benimle ve belediye ile ilgili olarak paylaştıkları güzel fotoğraflara, videolara ve yorumlara teşekkür ederim.

Site creation & technology by Baytemizel