Samsun'dayız...

Samsun'dayız...

Samsun'dayız...

Oluşturulma Tarihi: 04-08-2017 14:36:12

Sivil toplum kuruluşlarının daveti üzerine Samsun köylerini ziyaret ettim. Yurttaşlarımızın sofrasına konuk oldum, dertlerini dinleme fırsatı buldum. Özellikle Salıpazarı’na yaptığım ziyarette, ilçenin geçim kaynağı olan fındık üretimiyle ilgili yurttaşlarımızın sıkıntılarına şahit oldum.

Fındık, 13 ilde 4 milyona yakın insanın geçim kaynağıdır. Dünyadaki fındığın %70’i ülkemizde yetişiyor, ülkemize 2 milyar dolardan fazla gelir sağlıyor. Bu sebeple fındık, stratejik ve devlet tarafından desteklenmesi gereken bir üründür.

Fındık üreticimizin mağduriyetini önlemenin birinci şartı; fındığı işleyerek satmaktır. Oysa, ürettiğimiz fındığın %90’ını ham halde satıyoruz.

TMO’nun fındıkla ilgili fiyat belirleme politikası gözden geçirilmelidir. Mevcut durumda TMO’nun belirlediği fiyat, tavan fiyat olarak görülmekte, fındık üreticisi bir iki büyük tüccarın insafına bırakılmaktadır. Bölgedeki ailelerin ne yiyip ne içeceğinden, çocukların okul masraflarına kadar her şey yılda bir kere yapılan fındık hasadından gelecek gelire bağlıdır. Bu yüzden çiftçinin önünü görebilmesi için, fındıkta fiyat istikrarı hayati öneme sahiptir. Devlet, TMO eliyle fındıktaki fiyatı çiftçi lehine düzenlemelidir.

Zaman zaman hava koşulları sebebiyle fındık üreticilerimiz mağdur olabilmektedir. Nitekim, geçtiğimiz günlerde Salıpazarı’ndaki çiftçilerimiz de bu sebeple zarara uğramıştır. Bu tip durumlarda, devlet çiftçilerimizin yanında olmalı, yaralarını sarmak için her türlü imkanı seferber etmelidir.

Son olarak belirtmek isterim ki fındık, ülkemiz adına çok önemli bir değerdir. Hükümet, yurttaşlarımız için önemli bir ekmek kapısı olan fındık için gerekli önlemleri ivedilikle almalıdır.

Site creation & technology by Baytemizel