SARIGÜL’ÜN 1 MAYIS MESAJI

SARIGÜL’ÜN 1 MAYIS MESAJI

SARIGÜL’ÜN 1 MAYIS MESAJI

Oluşturulma Tarihi: 18-01-2017 14:16:35

Emekçi kardeşlerim, sevgili yurttaşlarım.

Siyasi yaşamıma ilk kez “Emek en yüce değerdir” sloganının arkasına düşerek başladım. Bütün siyasi yaşamım boyunca da “emek en yüce değerdir” anlayışının ardından yürüdüm ve yürümeye devam ediyorum. Bu nedenle de hiç şüphesiz siyasi yaşamımın her aşamasında, benim için en heyecan verici ve onurlandırıcı kutlamalar “Emeğin Bayramı” kutlamaları olmuştur.

Ancak ne yazık ki, yaşamımız boyunca gönül rahatlığı içinde, özgürce, anlamına yaraşır bir biçimde kutladığımız “Emek Bayramı” yok denilecek kadar azdır. Yaşanan bütün deneyimlere rağmen bu yıl yine “1 Mayıs” kutlamalarının yapılması gereken Taksim Alanı’nın anlamsız biçimde yasaklanması,  yeni bir gerilimi yeniden tırmandırmaya devam ediyor.

Hepimiz biliyoruz ki; Geçmişte yaşanan talihsiz olayları, 1 Mayıs’larda kaybettiğimiz emekçi canları, yüreğimiz kanayarak daima hatırlayacağız. Bu olayları belleğimizden silemediğimize göre “Taksim Meydanı” sadece bir kutlama alanı değil, önem ve anlamı asla silinemeyecek bir nokta olmaya devam edecektir. Bu nedenle de bu anlamsız inatlaşmaya derhal son verilmelidir.

Emeğin değer bulması için göze alınan bunca acılara, verilen büyük mücadelelere rağmen,  Bu gün, bu ülkede ne yazık ki, çalışanlarımızın yüzde 95’i sendikasızdır, örgütsüzdür. Büyük bir bölümü açlık sınırının altında ücretlerle ve ölüm tehlikesiyle karşı karşıya koşullarda çalışmaktadır. Kayıt dışı düzene ve yasa dışı çalışma saatlerine mahkûm edilmiş, vahşi bir taşeron düzeni insafsız bir köle düzeni olanca hızıyla devam etmektedir.

Esas acı olan ise, bunca ucuz ve sağlıksız, yoğun istihdama rağmen ülkenin en büyük sorunu hala işsizlik olmasıdır. Sizleri, vicdan sahibi herkesi, bütün bu olumsuzluklar karşısında, emeğe saygılı ve emeğe değerini verme siyasetinin bayrağını açan, barıştan ve demokrasiden yana en tavırlı güvenceyi ortaya koyan Cumhuriyet Halk Partisine oy vermeğe çağırıyorum.

Emekçi kardeşlerim, sevgili yurttaşlarım.

2015 Yılının 1 Mayıs’ında ülkemin cefakâr emekçilerini ve bütün dünya emekçilerini saygıyla selamlıyorum. Ülkemde ve dünyadaki tüm emek şehitlerini ve savunucularını saygıyla anıyorum.

“Emeğin en yüce değer” olduğu bir Türkiye ve “Emeğin en yüce değer” olduğu bir dünya diliyorum.

Mustafa SARIGÜL

Site creation & technology by Baytemizel