Sarıgül'ün sağduyusu

Sarıgül'ün sağduyusu

Sarıgül'ün sağduyusu

Oluşturulma Tarihi: 18-01-2017 14:16:05

Mustafa Sarıgül’ün “Değişim Hareketi” her şeyiyle hazırdı. CHP’de kaptan köşküne Kemal Kılıçdaroğlu’nun çıkması üzerine Mustafa Sarıgül, frene bastı. “Partileşmekten vazgeçme kararını” açıkladı. Nedeni “CHP’de yeni genel başkanla yeni bir dönemin başlaması ve bu sürece omuz vermek gerektiği...” Çok sağduyulu ve egoların şiş, ihtirasların yüksek olduğu siyaset evreninde pek örneği görülmeyen bir tavırdır bu. Özellikle...

Uzun süredir orta solda ateş böcekleri gibi bir sürü tabela partisi varken onların çok üstünde bir oy tabanı olduğu kamuoyu araştırmalarıyla ortaya konan Sarıgül’ün partileşme hareketi ayrı bir anlam taşıyor.

Siyasette biraz isim yapanların “güdük olsun, benim olsun” kendini tatmin zihniyetiyle adı var cismi yok partiler kurduğu Türkiye için vurgulanması gereken bir örnek bu. Sarıgül’ün Değişim Hareketi’nin daha partileşmeden kamuoyu araştırmalarına göre yüzde 5’in üzerinde taban oluşturduğu bir gerçektir.

Kartlar yeniden dağıtılmasaydı, yani, Kılıçdaroğlu CHP’nin başına geçmeseydi belki “Değişim Hareketi” yüzde 10 barajını aşabilirdi.

Sarıgül, “merkez ve merkez sol” seçmen tabanında “yeni bir yüz” arayışı olduğuna teşhis koymuştu. Yanılmış değildi.

Ancak CHP’nin doruğunda değişim bu “yeni bir yüz” arayışına cevap getirdi. Kılıçdaroğlu’nun kurultayda oyların tamamını alarak genel başkan seçilmesi, medyada estirdiği rüzgâr, halk yığınlarından gelen destek bunun kanıtıdır. Mustafa Sarıgül bu yeni oy sandığı matematiğini iyi okumuştur.

Öte yandan sadece matematik değil sorumluluk da onu yönlendirmiş olmalı. CHP’nin oy sandıklarında tırmanışına “bir bölem” olamazdı. Yüzde 5-7 oy önümüzdeki seçimde “iktidar belirleyecektir.” CHP Sarıgül’ün yuvasıdır. Ona sırtını dönemezdi.

Elbette bu kararın özellikle kurulacak parti için yanında yer alanlara anlatılması kolay değil.

Ama...

Halk anlamakta.

Mustafa Sarıgül siyasette tecrübeli fakat henüz genç sayılabilecek bir politikacı.

Geleceği var.

Halkın anladığını CHP’nin de algılaması gerekir.

Site creation & technology by Baytemizel